Stowarzyszenie Kuźnia Zdrowych Nawyków obchodzi 5-te urodziny! To czas dumy, radości ale i podsumowań i planów na przyszłość.

Co działo się w Kuźni na przestrzeni minionych lat?

 • W 2019 r. jako Stowarzyszenie wzięliśmy udział w XIII Wrocławskich Dniach Promocji Zdrowia – szacujemy, że nasze stoisko odwiedziło blisko 120 osób, biorąc udział w zaproponowanych przez nas aktywnościach. Była to pierwsza publiczna aktywność Kuźni.
 • W ramach „Zdrowego Poruszenia” realizowanego, jako impreza towarzysząca Wrocławskim Dniom Promocji Zdrowia, zaprosiliśmy Wrocławian do udziału w warsztacie pt.: „Jak stać się świadomym konsumentem?”.
 •  W jesiennym naborze Mikrograntów w 2019 r. uzyskaliśmy dofinansowanie dla naszego projektu pn.: „Smaczny pomysł na zdrowie”, w którym przeprowadziliśmy szereg warsztatów i dwa spotkania edukacyjne adresowane do Wrocławian.
 •  W ciągu mijających 5 lat udzieliliśmy wsparcia przeszło 200 placówkom edukacyjnym na różnych poziomach nauczania – od żłobków przez szkoły, kończąc na placówkach innego typu, jak bursy szkolne czy ośrodki szkolno-wychowawcze.
 • Współpracowaliśmy z 40 ajentami i firmami świadczącymi usługi cateringowe dla placówek.
  Działo się to i dzieje nadal, głównie w ramach realizowanego przez nas od 2019 r. projektu: „Promocja zdrowego żywienia i aktywności fizycznej we wrocławskich placówkach opiekuńczych i edukacyjnych„.
 •  Na przełomie lat 2021/2022 Grażyna Karczewska zaangażowała się w realizowany we Wrocławiu projekt BioCanteens#2, którego celem było wypracowanie i wprowadzenie zdrowych i zbilansowanych posiłków w szkołach, z wykorzystaniem organicznych i lokalnych produktów oraz ograniczenie marnowania jedzenia w stołówkach przedszkolnych i szkolnych. Owocem tych działań było stworzenie książki z przepisami na zdrowe i zbilansowane posiłki dla dzieci w wieku szkolnym, z wykorzystaniem nasion roślin strączkowych, ograniczających udział mięsa w codziennej diecie. Publikacja nosi tytuł: „Niejadki, strączki i inne bolączki – o żywieniu dzieci w wieku szkolnym”. Pomysłodawczynią tytułu była Karolina Bielak, a Beata Nawrotkiewicz zajmowała się jej korektą i składem.
 • W 2023 r. jako kontynuacja pilotażowych działań dotyczących promocji niemarnowania żywności w placówkach oświatowych i edukacyjnych, realizowaliśmy zadanie pn.: „Promocja zdrowego żywienia oraz działań proekologicznych we wrocławskich szkołach podstawowych” – w którym większą wagę postawiliśmy na kwestie środowiskowe oraz ograniczenia marnowania żywności i naszego wpływu na te zjawiska, zapraszając wrocławskie szkoły podstawowe do udziału w różnych formach działań realizowanych w ramach projektu.
 •  Jesteśmy aktywnymi członkami Zespołu ds. promocji zdrowego żywienia i aktywności fizycznej dzieci i młodzieży działającego w Gminie Wrocław pod kierunkiem Dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Joanny Nyczak. 
 • W 2023 r. braliśmy również udział w pracach Zespołu stworzonego w ramach projektu Fair Local Green Deals przy Departamencie Zrównoważonego Rozwoju Urzędu Miejskiego Wrocławia. W czasie spotkań jego członków poruszane były kwestie związane z potencjalną samowystarczalnością żywnościową Wrocławia, identyfikacją lokalnych producentów i dostawców oraz ze skracaniem łańcuchów dostaw, dążących do opracowania Strategii Żywnościowej dla Miasta Wrocławia. Spotkania te zakończyły się podpisaniem Wrocławskiego Manifestu Żywnościowego, którego sygnatariuszem jest również Kuźnia Zdrowych Nawyków.

Co dalej?

Możecie być pewni, że nadal będziemy realizować działania w zakresie promocji zdrowego żywienia i działań proekologicznych. Mamy jednak głowę pełną nowych pomysłów, a ponieważ wiele dookoła nas zmienia, zaangażowaliśmy się w tematy, dotąd przez nas nie poruszane – chcemy więc rozszerzyć portfolio naszych działań i oferty.
Rąbka tajemnicy zdradzimy już wkrótce :). 

Dziękujmy za minione 5 lat!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *